Vymýšlením „bojovek“ pro děti se s přáteli zabýváme už téměř deset let. Spojuje nás touha vytáhnout děti od digitální techniky, ukázat jim půvab klasických her v přírodě a strávit společně při hře mnoho hodin pod širým nebem. Rádi také vyrážíme na výlety po naší krásné krajině a tak vymýšlíme způsoby, jak dětem cestu zpestřit. Odměnou je nám nadšení dětí a jejich rozzářené oči.
Tyto zážitky bychom rádi zprostředkovali i lidem, jejichž časové možnosti jim neumožňují takovou bojovku připravit.
Při vymýšlení úkolů, příběhů a šifer vycházíme především z přímých zkušeností s dětmi, opíráme se také o naše pedagogické a grafické vzdělání, i o poznatky ze studia etiky.
Při výrobě hry spojujeme profesionální grafické dovednosti s originálními výtvarnými technikami. Chtěli bychom ukázat dětem, že rukodělné výrobky jsou jedinečné, a ačkoliv nejsou strojově přesné, mohou přinášet radost a inspirovat k vlastním výtvarným nápadům. Zároveň se snažíme co nejméně zatěžovat životní prostředí.
Přestože tento typ her pracovně nazýváme „bojovky“, abychom je odlišili od deskových nebo počítačových her, o bojování zde nemůže být ani řeč. I když jsme si vědomi, že nejsnadnější motivací děti je soutěživost, v našich hrách naopak záměrně klademe důraz na vzájemnou pomoc a podporu dětí, aby poté mohly zažívat společnou radost z úspěchu.
Inspirováni paní Marií Montessori a jejími pedagogickými zásadami se snažíme, aby atmosféra při našich hrách byla spíše respektující, nesoutěživá. Ideální je, pokud se pro hru sejde věkově smíšená skupina, děti se učí od sebe navzájem a mohou se při úkolech podporovat.
V některých hrách také ukazujeme dětem, že i dílčí neúspěch nemusí znamenat „katastrofu“, ale třeba jen nasměrování cesty jinam – k jiným řešením. Děti tak zažijí neodsuzující, pohodové a mírumilovné prostředí.
Právě vlastní prožitek upevňuje u dítěte sebevědomí, děti mají radost z toho, že zvládnou samostatně to, co jejich okolí. Děti rozvíjejí vzdělávání hrou zároveň s činností rukou, což vede k psychické vyrovnanosti a lepšímu upevnění znalostí a dovedností.
Dospělý průvodce hrou by v našich hrách neměl zastávat roli soudce nebo rozhodčího, děti neodsuzuje, neporovnává. Provádí děti příběhem, dohlíží na dodržování pravidel a podporuje děti v soustředění. Šifry a úkoly jsou postaveny tak, aby je děti zvládly bez pomoci dospělých, což u nich prohlubuje radost z vlastního objevování. Není ovšem na překážku, když se dospělí zapojí do hry a luštění, v dětských očích stoupnou v ceně a užijí si společné chvilky.
Většinu našich her spojuje příběh, dospělý průvodce by měl dbát na to, aby si děti vždy před plněním úkolu vyposlechly legendu a zařadily si jednotlivá stanoviště do kontextu. Tím jejich zážitek získá celistvost, děti se učí trpělivosti, soustředění a v neposlední řadě porozumění poslechu.
V našich hrách si většinou také děti procvičí porozumění čtenému textu. Protože pohyb je úzce spojen s jakýmkoliv poznávacím procesem, hraje ve všech našich bojovkách významnou roli. Děti hledají uschované šifry, hrají pohybové hry, přecházejí mezi stanovišti. Kolik pohybu a kilometrů chůze dětem dopřejete, to už záleží jen na vašem rozmístění stanovišť.
Přejeme vám, abyste u bojovek zažívali tolik legrace a radosti jako my s našimi dětmi.
|